archiwum historii sukcesu
18/09/2017
Elastyczność parku maszynowego jest decydująca dla zdolności produkcyjnej w dłuższej perspektywie. Magazyn 360° złożył wizytę grupie Medicke, saksońskiemu średniemu przedsiębiorstwu z branży obróbki metali, opierającemu swoją produkcję wyłącznie na elumatec. Prezes Marcus Medicke pokazuje, jak wygląda u niego podejmowanie decyzji inwestycyjnych.
Medicke jest dostawcą całkowitych rozwiązań w zakresie wysokogatunkowych i trwałych przegród zewnętrznych budynków: biurowych, mieszkalnych, hotelarskich oraz nieruchomości związanych z handlem detalicznym, administracją, sportem i kulturą. Okna, drzwi, fasady słupowo-ryglowe i specjalne, jak i ściany kurtynowe oraz fasady segmentowe są bezpośrednio produkowane i montowane przez 180 pracowników. Przedsiębiorstwu regularnie udaje się zdobywać duże zlecenia o wielkości rzędu 2-6 milionów euro związane z opracowaniem, produkcją i montażem rozwiązań fasadowych w niemieckich aglomeracjach (wynik z roku 2016: 32 miliony euro).
Siedziba Medicke Metallbau GmbH w saksońskiej miejscowości Glauchau
Zdjęcie: Stefan Hoyer
Medicke prowadzi produkcję w swoich trzech lokalizacjach: w Glauchau, Bornie i Lipsku. Od 2016 r. działa też filia w Berlinie, zarządzająca dużymi projektami przeprowadzanymi w regionie stolicy. Podstawowe kompetencje tej firmy to konstrukcja, produkcje i montaż aluminiowo-szklanych fasad. Po 25 latach od zjednoczenia Niemiec firmie udało się ugruntować swoją pozycję na runku jako indywidualny dostawca całkowitych rozwiązań fasadowych.
Najpóźniej w roku 2015 firma Medicke zyskała międzynarodowy rozgłos dzięki wygraniu przetargu dot. wykonania fasady berlińskiej nieruchomości mieszkalnej i komercyjnej SAPPHIRE, będącej projektem architekta Daniela Libeskinda. "To był wyjątkowy projekt dla naszegi przedsiębiortwa, podczas którego wielokrotnie przekraczaliśmy granice możliwości budowlanych. To jedna z najbardziej złożonych, zrealizowanych przez nas inwestycji budowlanych" podsumowuje prezes Marcus Medicke. Wraz z końcem 2016 r. zakończyły się prace nad fasadą.
Berlińska nieruchomość mieszkalna i komercyjna SAPPHIRE zaprojektowana przez architekta Daniela Libeskinda
Zdjęcie: André Baschlakow
"Długofalowo chciałem pracować przy wymagających obiektach. Do tego w toku realizacji inwestycji szukałem odpowiednich maszyn."
Decyzje inwestycyjne w średnim przedsiębiorstwie
Za przyciągającą wzrok, nieregularnie uformowaną kubaturą budynku zaprojektowaną przez genialnego Daniela Libeskinda kryje się arcydzieło techniki fasadowej: wentylowana od tyłu ściana kurtynowa z bioaktywnymi, samoczyszczącymi płytami ceramicznymi. Aby zrealizować te wymagające projekty, Marcus Medicke zdecydował się w 2013 r. na największą inwestycję w dziejach firmy: w siedzibie głównej w Glauchau zbudowano całkowicie nowy system produkcji i montażu. Prace zostały ukończone w sam raz na obchody 25 jubileusz we wrześniu 2015 r.
"Chciałem długofalowo pracować przy wymagających obiektach. Do tego w toku realizacji inwestycji szukałem odpowiednich maszyn", wspomina Marcus Medicke. Po długich naradach z kierownikami produkcji i wytwórcami maszyn zdecydował się na elumatec. Produkcja przebiegała wyłącznie na maszynach dostarczonych przez elumatec. Centrum przelotowe SBZ 628, 5-osiowe centrum obróbcze profili SBZ 151, bez których skomplikowane kształty geometryczne i wycięcia fasady budynku SAPPHIRE byłyby niemożliwe. Poza tym 4-osiowe centrum obróbcze profili SBZ 140 oraz piły dwugłowicowej DG 244.
Oprócz tego wszystkie urządzenia produkcyjne wspierające montaż zakupione przez Medicke'a także pochodziły od firmy elumatec.
Centrum obróbcze profili SBZ 628
Zdjęcie: Dirk Dießel
Park maszynowy dla zróżnicowanych możliwości produkcyjnych
Jako właściciel średniego, rodzinnego przedsiębiorstwa Marcus Medicke skupia się głównie na zaletach maszyn. Jakość, niezawodność, długa żywotność to ważne dla niego czynniki: "Z tymi maszynami możliwe jest uzyskiwanie wartości dodanej przez wiele lat". Podczas ostatnich dwóch lat toku produkcji okazało się, jak ważny jest partnerski stosunek z optymalnym producentem. Ważna jest nie tylko maszyna sama w sobie, ale też konserwacja, pomoc w przypadku problemów i rada w zakresie wyboru narzędzi: "Chcieliśmy mieć maszynę adekwatną do każdego zadania produkcyjnego.
Centrum obróbcze profili SBZ 151 z eluCad
"Nasza nowa produkcja była inwestycją w przyszłość. Była mieszanką dużej zdolności produkcyjnej i elastyczności."
elumatec świetnie nam doradził w kwestii różnych koncepcji rozbudowy naszej produkcji, dlatego zdecydowalismy na współpracę w zakersie wyposażenia całego parku maszynowego właśnie od tego producenta", Medicke uzasadnia swoją inwestycję.
Przy podjęciu decyzji o zakupie decydujące były też czynniki ludzkie. Marcus Medicke ciągle wraca do profesjonalnego sposobu udzielania wskazówek. "Średni przedsiębiorcy szukają partnerów", mówi Medicke, "lokalnych, niewywyższających się, rozumiejących ważne dla nas potrzeby". "Nasza nowa produkcja była inwestycją w przyszłość. Była mieszanką dużej zdolności produkcyjnej i elastyczności. Możemy realizować duże zlecenia wielkoseryjne i indywidualne małoseryjne produkcje", kontynuuje Medicke.
Środki eksploatacyjne do montażu
Duża różnorodność i dostępność urządzeń
Pracownicy produkcji w Medicke oprócz maszyn samych w sobie i serwisu widzą przede wszystkim zaletę w tym, że oprogramowanie eluCad jest dostępne dla wszystkich systemów profilowych. Jest to w dzisiejszych czasach nieodzowne, biorąc pod uwagę mnogość konstrukcji fasadowych i zleceniodawców. Do tego dochodzi duża różnorodność programów narzędzi, obok wiercenia i frezowania przede wszystkim w dziedzinie pił nacinających. Obecnie firma Medicke testuje w produkcji opracowane przez elumatec narzędzia frezarskie do obróbki na sucho.
Liczne punkty regulacji umożliwiają stałą optymalizację procesu produkcji. Krótkoterminowo, poprzez doradztwo oferowane ze strony firmy elumatec, ale też długotrwale przez konsekwentne modernizacje parku maszynowego. Marcus Medicke wie z własnego doświadczenia, że w czasach szybkich zmian trzeba zastanowić się też nad wartością odsprzedażową maszyn: "Odsprzedaż używanych maszyn elumatec jest bardzo prosta, ponieważ bardzo powoli tracą one swoją wartość".
Prezes: Marcus Medicke
"elumatec to gwarancja tego, co obiecują inni."
Także na tym polu Medicke i elumatec od kilku lat stanowią jedną drużynę. Marcus Medicke na horyzoncie widzi następną współpracę z elumatec. Z własnego doświadczenia wie, że "elumatec to gwarancja tego, co inni tylko obiecują". Wraz z pojawieniem się problemów okazuje się, jak trwałe jest partnerstwo. To żadna trudność dla Medicke, który zna się na każdym szczególe technicznej produkcji. Kiedy pojawiają się komplikacje, elumatec zawsze jest gotowy do pomocy i przywraca gotowość do pracy: "elumatec odjeżdża dopiero wtedy, gdy wszystko jest dopięte na ostatni guzik." Mogę się na nich zdać", mówi Marcus Medicke.
MEDICKE METALLBAU GmbH Auestraße 123 D-08371 Glauchau Tel.: +49 (0) 37 63 17 71 - 0 Fax: +49 (0) 37 63 17 71 - 17 info@medicke.de www.medicke.de